Jak leczyć próchnicę?
Próchnica jest chorobą zakaźną, która dotyka większości dorosłych osób. Wywołują ją bakterie, które podczas rozkładu cukrów produkują kwasy organiczne, a do tego dobrze tolerują środowisko. Warto jednak wiedzieć, że próchnicy można skutecznie zapobiegać, a także całkowicie ją wyleczyć. Oprócz właściwej higieny jamy ustnej ważne są również regularne wizyty u stomatologa. Wyróżnić możemy kilka metod leczenia próchnicy. Wybór odpowiedniej z nich zależy tak naprawdę od stopnia jej zaawansowania. W jaki sposób można leczyć próchnicę?
Borowanie i uzupełnienie ubytku
Nie bez powodu mówi się, że gabinet stomatologiczny należy odwiedzać raz na pół roku. Taka częstotliwość wizyt pozwala na wykrycie ewentualnych ubytków czy innych nieprawidłowości w jamie ustnej. Jeśli dentysta zdiagnozuje zmiany, które nie są jeszcze zbyt głębokie, zostaną usunięte zniszczone fragmenty tkanki twardej, czyli zastosowany zostanie zabieg, który wiele osób potocznie nazywa borowaniem. Dzięki temu ząb zostanie oczyszczony, a następnie ubytek będzie wypełniony przy użyciu kompozytów albo szkło-jonomerów.
Leczenie kanałowe lub ekstrakcja
Niestety często zdarza się tak, że pacjenci zaniedbują regularne kontrole stomatologiczne. Może to doprowadzić do powstania głębokich ubytków próchniczych, które mogą powodować zapalenie miazgi. W takim przypadku zwykle niezbędne jest leczenie endodontyczne, często nazywane też leczeniem kanałowym. Taki zabieg jest bardziej skomplikowany od uzupełnienia ubytku, ponieważ polega na usunięciu chorej miazgi z kanałów zębowych po zatruciu lub w bardzo silnym znieczuleniu, a następnie szczelnym wypełnieniu gutaperką. Na koniec zabiegu ubytek wypełniany jest tak samo, jak w przypadku standardowego leczenia. Zdarza się również tak, że próchnica przybiera bardzo zaawansowaną formę i leczenie nie jest możliwe. Wówczas jedyną i ostateczną formą leczenia będzie ekstrakcja, po której z kolei zalecane jest uzupełnienie brakującego uzębienia, na przykład za pomocą implantu zębowego. Zaniedbywanie higieny jamy ustnej i regularnych wizyt w gabinecie dentystycznym może więc okazać się niezwykle kosztowne.
Warto zapobiegać pojawianiu się próchnicy. Dlatego należy pamiętać o codziennej higienie jamy ustnej i odpowiedniej diecie, czyli przede wszystkim o ograniczeniu słodyczy. Poza tym wczesne diagnozowanie pozwoli zapobiec rozwojowi chorób. Dlatego zachęcam Państwa do regularnych wizyt w moim Gabinecie Stomatologii Zachowawczej w Poznaniu.