Zęby mleczne: leczyć czy tylko dbać?
Zęby mleczne to pierwsze ząbki pojawiające się już w okresie niemowlęcym, które wypadają naturalnie w okresie dziecięctwa, aby ustąpić miejsca zębom stałym. Choć pełnią taką samą funkcję jak zęby dorosłych, ich higiena często jest bagatelizowana przez rodziców, prowadząc do różnych schorzeń. Więcej na temat leczenia i profilaktyki chorób uzębienia dzieci przeczytasz w poniższym artykule.
Mleczaki – leczyć, czy nie leczyć?
Leczenie zębów mlecznych zdecydowanie należy leczyć. Zdrowe pierwsze ząbki to fundament dla poprawnego rozstawienia zębów stałych w jamie ustnej. Dbałość o ich zdrowie ma więc niebagatelny wpływ na właściwy rozwój zgryzu. Jeśli bowiem z powodu chorób, takich jak np. próchnica, która u małych dzieci rozwija się częściej niż u dorosłych, zęby wypadną zbyt szybko, rezultatem może być nachodzenie na siebie rosnących zębów stałych. Żuchwa i szczęka nie będzie się prawidłowo rozwijać, co z pewnością przełoży się na konieczność interwencji ortodontycznej w późniejszym wieku. Leczenie zębów mlecznych z powodu próchnicy to także pewność, że w jamie ustnej dziecka nie rozwijają się bakterie, które mają szkodliwy wpływ na zdrowie małego organizmu.
Jak zachować zdrowie i higienę zębów mlecznych?
Zajmując się leczeniem stomatologicznym w Poznaniu, zachęcamy do przestrzegania kilku zasad związanych z utrzymaniem higieny w jamie ustnej dziecka. Pierwszą z nich jest ich regularne szczotkowanie, zaczynając od ząbków przednich, a następnie tylnych. Do picia warto podawać dzieciom niesłodzone płyny, aby zapobiegać rozwojowi bakterii. W przypadku najmłodszych pociech, należy zrezygnować z picia z butelki ze smoczkiem przed ukończeniem przez nie 1. roku życia. Noworodkom, które potrzebują smoczka, warto natomiast zakupić go w wersji ortodontycznej.